Žmogus, kuris myli klaidas
 

Studijuodami nepaprastai sėkmingus žmones įsitikiname, kad jie alsuoja entuziazmu savo darbui bei sričiai. Tai yra užkrečiama. Ne tik jie susijaudinę tuo, ką daro, tačiau ir aplinkiniai.

Patarimas, norintiems pasiekti aukštus rezultatus: mėgaukitės tuo, ką darote. Įdėkite protą bei širdį į tai.

Pristatome dar vieną autoritetą, iš kurio galima pasimokyti. Ir reikia mokytis:


Žmogus, kuris myli klaidas

 

Ray Dalio – 65 metų vyrukas, patenkantis į turtingiausių žmonių sąrašą pagal FORBES žurnalą. Bet ne tai buvo jo siekiamybė – tai tik rezultatas jo atsidavimo savo sričiai. Ray Dalio yra įkūrėjas ir CEO didžiausio pasaulyje rizikos kapitalo fondo Bridgewater. Taip pat jis yra fondo mentorius, kuris pats paruošia sėkmingus treiderius savo fondui. 2011 metais Bridgewater valdė 120 milijardų dolerių vertės turtą ir turėjo 1400 darbuotojų. Bridgewater išsiskiria dėmesiu savo darbuotojams, neįprasta darbo kultūra. Įkūrėjo turtas šiandien vertinamas 15,4 milijardo JAV dolerių.

Fondas išsiskiria keletu ypatingų dalykų. Ne tik savo dydžiu, tačiau ir:

 • Uždirbo savo klientams pinigus daugiau nei bet kuris kitas fondas istorijoje – vidutiniškai 50 milijardų dolerių per paskutinius 20 metų.
 • Bridgewater fondas turi itin nedidelę koreliaciją su kitais fondais.
 • Pagrindinai priimami sprendimai pagal fundamentiką, naudojant savo sukurtas sistemas. Priešingai nei daugelis fondų, kurie remiasi pirmiausiai į techninę analizę.
 • Bridgewater sukūrė ypatingą darbo kultūrą įmonėje – darbuotojai skatinami kritikuoti vienas kitą, skatinti tobulėti, nepriklausomai nuo rango.

Ray Dalio – kompanijos ašis bei siela. Jo užsivedimas bei noras, meilės savo sričiai užkrečia kitus.

Fondo strategijų filosofija remiasi keletu fundamentalių scenarijų:

 1. Augimas didėja
 2. Augimas lėtėja.
 3. Infliacija didėja.
 4. Infliacija mažėja.

Tai kertiniai indikatoriai naudojamoms strategijoms. Toks keturių kategorijų Dalio požiūris suskirsto strategiją bei portfelį. Portfelyje yra pozicijų pagal visus šiuos požymius. Pavyzdžiui, vienu atveju ,,Augimas didėja’’ cikle vienas instrumentas duos teigiamą grąžą, tuo tarpu kitas tokiame kontekste nebus teigiamas. Ray Dalio taip pat suskirsto požiūrį ir koncepcijas, pagal kurias remiasi analizuodamas šalis. Pasaulis dalinamas į dvi kategorijas – kreditoriai ir skolininkai. Norint giliau suprasti šias charakteristikas, jos išsmulkinamos daugiau – į šalis, kurios gali vykdyti savo monetarinę politiką nepriklausomai, o kurios negali. Keturios klasifikacijos:

 1. Šalys skolininkės su nepriklausoma monetarine politika ( pvz., JAV, Anglija)
 2. Šalys skolininkės, neturinčios nepriklausomos monetarinės politikos (pvz., Graikija, Portugalija).
 3. Kreditorių šalys su nepriklausoma monetarine politika (pvz., Brazilija).
 4. Šalys kreditorės, neturinčios nepriklausomos monetarinės politikos ( Kinija, nes ji naudoja valiutos ,,pririšimą’’ su JAV doleriu, o tai trukdo didinti palūkanas).

 

Ray Dalio mėgsta klysti. Atrodytų paradoksalu, tačiau klaidos lemia mokymosi eigą ir patirtį. Klaidų analizavimas yra vienas iš Bridgewater fondo darbo kultūros pagrindų. Dalio komentaras apie klaidas:

,, Aš supratau, kad klysti yra nepaprastai nuostabu. Kadangi kiekviena klaida yra tarsi ,,puzzle'', kurią gavęs, stengiuosi išspręsti taip, kad išvengčiau tokių pačių klaidų ateityje ir žinočiau tolimesnę dėlionę. Klaida yra atspindys to, ką padariau ne taip, neteisingai. Todėl aš išmokstu būti labiau efektyvus ir vengti tokių pačių klaidų. Nors daugelis mano, kad klaidos yra blogis, aš manau, kad klaidos yra nuostabu, kadangi tikras mokymasis yra per klaidas. Kitaip tai nėra mokymasis.’’

Dalio savo gyvenimo bei darbo filosofiją yra surašęs į 111 puslapių dokumentą, kurį privalo perskaityti ir išmokti kiekvienas Bridgewater darbuotojas. Principai yra suskirstyti į dvi sekcijas, pirmoji vadinasi ,,Mano fundamentalūs principai’’, o kita – 277 valdymo taisyklės. Nieko nuostabaus, pagrindinės taisyklės valdyme susiję su klaidomis. Keletas taisyklių nuomonės susidarymui:

 • Pripažįstame klaidas, jeigu jos įtakoja tobulėjimą ir mokymąsi.
 • Mes kuriame kultūrą, kurioje yra priimtinos klaidos, tačiau jų neidentifikavimas, neanalizavimas nėra priimtinas.
 • Mes privalome priimti klaidas ir analizuoti jas objektyviai, todėl valdytojai privalo jas diagnozuoti, suprasti, kaip jų išvengti ateityje, kaip mąstyti priešingai bei atrasti naujas taisykles.
 • Pripažįstame, kad ir mes, ir visi mūsų komandos nariai turi silpnybių bei klysta. Tačiau klaidos mums paklūsta. Jos mums padeda tobulėti. Stebėkite savo ir kitus aplinkinius, kurie klysta. Padėkite jiems atrasti sprendimą, mokykimės iš klaidų kartu ir raskime tikrą tiesą.
 • Jeigu nebijosite klysti ateityje – jūs būsite teisūs ir išmoksite labai daug.
 • Niekada nekalbėkite apie kitą asmenį jam už akių. Jei taip elgsitės, esate tikras žebenkštis.

Skaidrumas yra didžiausia vertybė kompanijoje. Taip pat – darbuotojų atvirumas, bendras problemų sprendimas. Visi valdybos posėdžiai įrašinėjami darbuotojams ir dalinami darbuotojams peržiūrai. Jokių ,,paslėptų’’ dalykų nuo aukščiausio rango iki žemesnio.

Žmonės, kurie kaltina blogus rezultatus dėl to, kad kažkas aplinkui kaltas, yra netoleruojami. Kiekvienas žmogus turi ieškoti problemos savyje. Tik taip įmanoma pažanga, kaltinant aplinką – regresas.

Ray Dalio klausimus užduoda garsus finansinės spaudos žurnalistas Jack Szwager:

Pasiekėte labai daug. Valdote didžiausią pasaulyje rizikos kapitalo fondą. Ar pradėjote siekti rezultatų nuo jaunų dienų?

Pradėjau žaisti su rinkomis kai buvau vaikas. Pradėjau būdamas 12 metų. Tai man buvo tarsi žaidimas, aš mylėjau jį. Faktas, kad iš šio žaidimo galiu uždirbti pinigų buvo džiuginantis, tačiau tai manęs nemotyvavo. Aš niekada nestačiau sau tikslų, kad turiu uždirbti X sumą pinigų per tam tikrą laiką.

Nuostabu, kai žmonės pradeda kaupti patirtį rinkose nuo jauno amžiaus. Teko bendrauti su daugiau sėkmingiausių investuotojų. Jie irgi dauguma pradėjo vaikystėje ar paauglystėje.

Mokintis būnant jaunam paranku. Tačiau mąstymas rinkoje skiriasi nuo to, kuris turi būti norint būti sėkmingu mokykloje ar universitete. Nemanau, kad tai, jog pradėjau anksti domėtis įtakojo mano kelią ir mano mąstymą. Tačiau mokyklos mokymas man kenkia. Tai pamačiau jau būdamas jaunas.

Kodėl mokykla neteisingai moko?

Todėl, kad daugelyje mokyklų moko, jog klysti yra blogai. Tuo tarpu mokymasis iš klaidų – svarbiausias dalykas gyvenime. Nemokoma, kaip elgtis su tuo, ko nežinai. Kiekvienas, prekiaujantis rinkoje, žino, jog niekada negali būti užtikrintas ir būti įsitikinęs. Niekada nėra sandorio, kuris būtų garantuotas. Garantijų ieškotojams čia ne vieta. Nebūnant pasiruošus nesėkmei, neįmanomas rezultatas. Jūs turite vertinti tai, ko nežinote. Formuoti nuomonę užtikrintai galima kitose srityje, tačiau spekuliuojant ar investuojant, visada ją formuoti yra sunkiau. Aš stengiuosi dirbti sunkiai ir dėlioti savo idėjas ilgai prieš pateikiant jas kitiems žmonėms. Pateikdamas kitiems, prašau jų pasakyti man, kodėl aš galiu būti neteisus. Toks procesas mane tobulina. Jūs privalote būti atviri idėjoms. Rinka parodys jums, kad privalote turėti savo nepriklausomą nuomonę. Ir dar – kiekvienu atveju, kuomet būsite su savo nuomone, vis tiek dažnai pamatysite, kad esate neteisus.  

Ko išmokote pirmiausiai, kai pradėjote prekybą būdamas pilnametis?

1971 metais, baigęs koledžą, įsidarbinau klerku Niujorko biržoje. Rugpjūčio 15 dieną Niksonas paskelbė, kad JAV atsiriboja nuo aukso standarto. Monetarinė sistema subyrėjo. Pamenu, kad akcijų kainos kilo labai stipriai, ir tai buvo priešingai nei aš maniau. Supratau, kad valiutos nuvertėjimas ir pinigų spausdinimas, monetariniai stimulai yra gerai akcijų rinkai. Taip pat supratau, kad geriausiai netikėti tuo, ką sako monetarinės politikos vykdytojai. Arba mokėti skaityti tarp eilučių. Išmokau šią pamoką ir ją taikau iki šių dienų. Dėl to patyriau nuostolių, todėl stengiuosi tokios klaidos nekartoti. Prekiaudamas rinkoje, turi būti ir atsargus, bet ir agresyvus tuo pačiu metu. Jeigu neesi agresyvus, tai neesi nusiteikęs uždirbti pinigų, jeigu esate pernelyg atsargus – nesate pasirengęs išlaikyti pinigus. Aš manau, kad kiekvienas, uždirbantis pinigų iš prekybos rinkose, yra turėjęs ir siaubingos patirties per savo karjerą kažkuriuo metu.  Prekiavimas, spekuliavimas  - tai tarsi darbas su elektra. Jūs bet kada galite gauti elektros šoką. Tačiau turite būti pasiruošęs, ir tikimybė gauti jį sumažėja.

Kokios klaidos patartumėte vengti treideriams?

Siūlyčiau atsisakyti koreliuojančių instrumentų. Aš prekiauju 15 skirtingai judančių instrumentų, kurie koreliuoja tarpusavyje minimaliai. Taip sumažinama rizika. Taip pat reikia patikrtinti, ar strategija veikia skirtingose rinkos kondicijose. Pavyzdžiui, žemų palūkanų normų aplinka, kurią turie šiuo metu JAV bei monetariniai stimulai, priimti finansų krizės metu, veikia taip pat, kaip tai buvo 190 metais. Turime suprasti, kaip tokio tipo situacijose rinka elgiasi. Panašus elgesys ir su Japonija po burbulo susiformavimo.

Kaip nustatote riziką?

Riziką nustatome tik pagal pozicijos dydį, tačiau ne ties fiksuota kaina. Nenaudojame Stop loss. Mes prekiaujame 150 skirtingų rinkų. Naudodamas žodį rinkų – turiu mintyje instrumentus. Tačiau 80 procentų portfelio rizikos sudaro 20 didelių pozicijų, kurios tarpusavyje visiškai nekoreliuoja viena kitai.

Ar mažinate pozicijas, kai kaina eina prieš jus?

Nieko nekeičiu. Jei įsitikinu pagal objektyvius rodiklius, kad kryptis keičiasi prieš mane, tuomet uždarau su nuostoliu. Tačiau jeigu rinka eina prieš mane nors ir 15 procentų, tuomet atidarau papildomą poziciją tokio paties dydžio jeigu nėra faktorių, kodėl turėčiau pakeisti savo nuomonę.

Minėjote, kad Jūsų sistemos paremtos fundamentalia analize. Ar kiek nors naudojate techninę analizę?

Beveik nenaudojame. Tačiau mano fundamentali analizė yra paremta taisyklėmis panašiai, kaip yra pagrįsta techninė analizė. Mano prekyba daugiausiai remiasi pasikeitimais fundamentikoje bei kainoje. Jeigu kaina krenta, tačiau fundamentika nepasikeičia, ieškau pirkimų. Tačiau labai dažnai keičiantis tendencijai ir fundamentika, ir kaina keičiasi vienu metu.

Ar turite nusistatę limitus, kiek fondas gali augti?

Taip ,turime nusistatę limitus.

Klausimai Ray Dalio užduoti 2011 metais. Žurnalistas paklausė, ką Ray Dalio mano apie JAV situaciją 2011 metais:

Šiuo metu turime situaciją, kurioje viso pasaulio šalys susiduria su skolų atsikratymu, kas yra negerai augimui. Šalys skolininkės, kurios gali spausdinti pinigus laisvai, jausis kitaip nei tos, kurios negali. Šalys, kurios negali spausdinti pinigų, išgyvens klasikines defliacijos problemas – depresiją. Šalys, galinčios spausdinti pinigus, kaip JAV, palengvins savo defliacijos ir krizės spaudimą spausdindami pinigus. Žinoma, kiekybinio skatinimo efektyvumas yra limituotas, nes  bondų (obligacijų) savininkai FED naudos pinigus pirkti kažką kito. Pinigai nebus naudojami pirkti automobilius ar namus. Kitaip tariant, fiskaliniai stimulai bus limituoti dėl politinės situacijos. Mažai tikėtina, kad turėsime iki galo efektyvią monetarinę politiką ar efektyvią fiskalinę politiką. Mes priklausysime nuo pajamų augimo, tačiau pajamų augimas bus lėtas – apie 2 procentus per metus, kadangi pajamų augimas yra priklausomas nuo skolinimosi brangimo, reikalingo finansuoti pirkimus. Nesitikiu didelio privačių kreditų augimo. Augimo lygis 2 procentai yra nepakankamas.

Kaip manote, kokią didžiausią klaidą daro treideriai?

Pati didžiausia žmonių, prekiaujančių rinkose klaida yra įsitikinimas savo nuomone. Taip pat nemokėjimas vertinti situacijos realiu laiku, įsitikinimas, kad tai, kas buvo praeityje, būtinai suveiks ir dabar. Taip pat nuomonė, kad jeigu investicija buvo gera neseniai, yra ir toliau gera investicija. Paprastai pakilus kainai, investicija, kuri buvo gera, tampa brangi ir kaip tik prastesnė investicija. Kai investuotojai pradeda uždirbti pinigus būdami godūs ir bebaimiai (kainai kylant labai agresyviai tęsia pirkimus dideliais kiekiais ir mėgaujasi dideliais pelnais), yra geras laikas mąstyti apie priešingos prekybos idėją – elgtis atvirkščiai.

Svarbiausia pamoka iš Ray Dalio: klaidų analizavimas yra nuolatinis tobulėjimo variklis. Kiekviena klaida yra galimybė išmokti kažką naujo, pasinaudoti nauja informacija, įvesti naują taisyklę. Net ir padarius didelę klaidą prekyboje, užsirašykite ją ir nuolatos matykite prieš save kaip priminimą ateičiai. Taip pakeisite savo prekybą ir patirsite naują patirtį. Klaidų darymas ir analizavimas – kiekvieno treiderio pagrindinis darbas.

Parengė: Dainius Šilkaitis/ www.forexfactor.lt analitika

Naujienų prenumerata

Gaukite savaitines rinkų apžvalgas bei naujienas

Privatumo politika

Susipažinkite su "Forex faktoriaus" duomenų rinkimo ir apsaugos politika. Susipažinti