Auksinio gralio beieškant

Auksinio gralio beieškant!Prekiaujant finansų rinkose ar investuojant, dažnai tenka girdėti frazę ,,auksinis gralis‘‘. Šis terminas dažniausiai naudojamas norint apibūdinti reiškinį, kai žmogus ieško rinkoje sistemos, veikiančios be klaidų. Tarsi radimas rinkos paslapties, kuri veiktų visose rinkose ir galėtų uždirbti neribotai.  Ar ,,auksinis gralis'' egzistuoja? Taip, jis egzistuoja. Auksinis gralis – tai gebėjimas valdyti save rinkoje.  Yra sukurta tūkstančiai sistemų, kurios gali veikti rinkoje. Tačiau daugeliui žmonių jos gali neveikti. Kodėl? Todėl, kad sistema neatitinka žmogaus personalinių savybių. Viena didžiausių prekybos paslapčių ir gralis yra suradimas to, kas tau tinka. Jack Schwager, kuris padarė interviu su geriausiais pasaulio treideriais arba ,,rinkų žvaigždėmis‘‘ ir išleido knygas, po susitikimų su sėkmingiausiais žmonėmis rinkose suprato, kad kiekvienas iš jų surado sistemą, kuri geriausiai  tinka jiems. Taigi, ,, auksinis gralis'' mano nuomone – tai buvimas rinkoje unikaliu, unikalus rinkos matymas ir sistemos sekimas. Kitaip tariant, auksinis gralis yra pats žmogus, sugebantis savo kokybiškas žinias nukreipti į rinką.

Gyvenimas prasideda neutralioje padėtyje. Mes reaguojame vienodai į pelną ar nuostolį, baimės patirti nesėkmę ar pasiryžimo sėkmei balansas taip pat vienodas. Tačiau gyvenimui besiklostant, kai kurie žmogaus pojūčiai tampa stipresni. Dažniausiai būtent baimės ir godumo patirtys stiprėja. Bet atsikračius godumo ir baimės, kuri kyla iš nežinojimo, atsiranda savotiškas balansas. Tai viena savybių, kurias turi geriausi pasaulio finansų rinkų prekybininkai ir investuotojai.

,,Auksinio gralio'' legendos pradžioje parašyti šie žodžiai: ,,kiekvienas veiksmas turi ir gerą, ir blogą pusę. Kiekvienas žingsnis gyvenime yra ir pozityvus ir negatyvus, pelnas – nuostolis visada eina išvien. Geriausia, ką galime padaryti, žiūrėti į šiuos gyvenimo komponentus pozityviai ir suvokti, kad kitaip neįmanoma.

Ką šie žodžiai reiškia prekybininkui, dirbančiam finansų rinkose? Lygiai tą patį, kaip ir visame gyvenime. Kartais uždirbi, kartais prarandi, egzistuoja ir teigiamas, ir neigiamas rezultatas. Priimti teigiamą ir neigiamą rezultatą, reikia sugebėti. Pelnas ir nuostolis yra verslo dalis. Tai ir yra ,,auksinio gralio'' paslaptis. Jeigu nerandama savyje vietos priimti tokią realybę, tuomet sunku susitaikyti su nuostoliu. Jeigu nepriimamas neigiamas rezultatas, niekada nebus pasiektas teigiamas. Geri treideriai dažniausiai uždirba pinigus būdami teisūs kartais netgi rečiau nei 50 procentų atvejų. Žinoma, pasitaiko ir labai sėkmingų periodų, tačiau šiaip pataikymo procentas nėra svarbiausia. Kitaip tariant, nebūtina stengtis būti teisiam. Žmogus, nepriimantis nuostolio, negali sau leisti uždaryti nuostolingos pozicijos netgi žinodamas, kad yra neteisus. Maži nuostoliai virsta labai dideliais. Jeigu nesusitaikoma su tuo, kad dalis sandorių gali būti ir nuostolingi, sudėtinga prekiauti kokybiškai. Žinoma, jeigu turėdamas didelę patirtį rinkoje žmogus turi aukštesnį pataikymo procentą, tai yra normalu. Tačiau tai vis dėlto nėra siekiamybė. Turint sistemą, kuri generuoja aukštą pataikymo procentą, vis tiek būtina įsivesti maksimalaus nuosmukio saugiklius ir laiku fiksuoti nuostolius, jeigu kartais sistema suveiktų nepalankia linkme. 

,,Auksinis gralis'' rinkoje yra mokėjimas kontroliuoti save rinkoje. Kitaip tariant, vidinė kontrolė. Žinoma, ji atsiranda tik tuomet, kai žmogus yra kokybiškai pasirengęs prekiauti, turintis tinkamas žinias ir informaciją. Keletas faktų apie geriausius pasaulio treiderius:

  • Daugelis jų pasiekia sėkmę kontroliuodami riziką rinkoje. Rizikos kontrolė reikalauja vidinės drausmės ir plano laikymosi.
  • Daugelis sėkmingų spekuliantų ar investuotojų turi 35-50 procentų taiklumą rinkoje. Kitaip tariant, jie uždirba ne dėl to, kad prognozuoja gerai kainas. Jie uždirba dėl to, kad jų pelningi sandoriai yra didesni nei nuostolingi. Tai reikalauja savikontrolės.
  • Daugelis sėkmingų treiderių yra žmonės, kurie elgiasi kitaip nei minia. Jie daro tai, ką kitiems sunku ar bailu padaryti. Jie turi kantrybės palaukti pelno, turi kantrybės palaukti progos rinkoje. Tai taip pat reikalauja vidinės drausmės.

 

Prekiaujat ar investuojant rinkose, vidinė drausmė yra vienas svarbiausių faktorių. Tai yra tiesus kelias sėkmės link. Žmonės, gebantys kontroliuoti save yra tie, kurie gali pasiekti geriausių rezultatų rinkose, o ,,auksinis gralis‘‘ – tai ir yra gebėjimas kontroliuoti save. Svarbiausi dalykai, siekiant uždirbti rinkose: 1) prekybos proceso valdymas, 2) Pasiruošimo priimant sprendimą valdymas, analizė, 3) darbas su pozicijų dydžiais, 4) gebėjimas valdyti uždirbtą pelną.

Visi šie procesai stipriai įtakoja psichologiją. Jie iliustruoja, kad ieškojimas ,,auksinio gralio‘‘  rinkoje, tai yra savęs supratimo procesas. Tai yra kelionė į save.

Tokie pamąstymai prie arbatos puodelio, kuris suprantantiems, ką noriu pasakyti, turėtų pagelbėti kelionėje.Parengė: Dainius Šilkaitis

Naujienų prenumerata

Gaukite savaitines rinkų apžvalgas bei naujienas

Privatumo politika

Susipažinkite su "Forex faktoriaus" duomenų rinkimo ir apsaugos politika. Susipažinti