2017 metų apžvalga, prognozės finansų rinkoms

Netikėčiausi galimi 2017 metų scenarijai finansų rinkosePraėjusiais metais išsipildė daug scenarijų, kuriuos iš anksto investuotojai vertino kaip siaubingus. Tai ir BREXIT, Doland Trump – žmogaus, kurį daugelis galėjo sunkiai įsivaizduoti prezidento poste, tapimas JAV prezidentu, Italijos referendumo rezultatas ir Mario Renzi pralaimėjimas.

Ateinantys metai kupini iššūkių taip pat - rinkimai svarbiausiose euro zonos valstybėse, ECB monetarinės politikos vykdymo rezultatai, JAV sprendimai dėl palūkanų normų, BREXIT gali materializuotis, Kinijos kredito rizika. Vis dėlto bene svarbiausia lieka politinis kontekstas.

Prekiaujant rinkose ar investuojant ilgesniam laikotarpiui, nėra tikslo būtų orakulu ar prognozavimo ,,guru‘‘. Yra tikslas išmokti priimti esamas situacijas realiame laike, įvertinti rizikos ir pelno potencialą ir būti pasiruošus veikti. Gerai yra pasakęs vienas geriausių žaliavų spekuliantų ED Saykota: ,,norint pasiekti sėkmę prekiaujant ar investuojant nesvarbu kurioje rinkoje, yra 3 svarbūs dalykai ,kuriuos reikia įsisąmoninti:

  1. Fiksuoti nuostolius kuo anksčiau.

  2. Fiksuoti nuostolius kuo anksčiau.

  3. Fiksuoti nuostolius kuo anksčiau.

Viso to rezultatas – pelno augimas net neturint gero pataikymo procento. Taigi investuotojo ar rinkų prekybininko svarbiausias pasiekimas – išmokti valdyti rizikas. To visada mokome savo apmokymų programose ir matome, jog tai padeda žmonėms siekti aukščiausių rezultatų.

Prieš pradedant rinkos apžvalgą, norėčiau šiek tiek išryškinti keletą savybių, kurios svarbios sėkmingam biržos prekeiviui ar investuotojui. Ne intelekto koeficientas lemia sėkmę, nors tiksliau reikėtų sakyti rezultatą, nes sėkmei patikėti savo rezultato nereikėtų. Sėkmė yra darbas, o ne atsitiktinumas. Atsitiktinumas gali būti laimėjimas loterijoje. Taip, tai galbūt sėkmė, arba nesėkmė, nes žmogus nedėjo jokių pastangų tam pasiekti. Todėl dažniausiai greiti milijonieriai tampa greitais vargšais. Arba nelaimingais žmonėmis. Kas lemia sėkmę? Mūsų emocinis intelektas. Pozityvus mąstymas, mokėjimas veikti kritinėse situacijoje ir gebėjimas priimti situacijas tokias, kokios jos yra. Griūtis rinkose, dideli nuosmukiai? Juk mes neturime pulti pirkti pigiai akcijų, žaliavų ar valiutų dėl priežasties, jog pigu. Finansų rinkos nėra prekybos centras, kuriame norisi nusipirkti per išpardavimą. Jeigu finansų rinkose vyksta išpardavimai – puiku – jungiamės į kompaniją ,,meškoms’’ ir gaudome pelnąJ. Taigi emocinis intelektas yra kur kas svarbiaunei intelekto koeficientas prekiaujant finansų rinkose.

Kviečiu visus pamąstyti apie galimybes, kurias pasaulis šiais laikais gali pasiūlyti. Tačiau visų  svarbiausia šių dienų pasaulyje – nesustoti tobulėti, mokytis. Tai teikia džiaugsmą, nes žinios – mūsų gyvenimo pelnas. Žinios finansų rinkose –  tai šiuolaikinio žmogaus privilegija. Mokėjimas valdyti finansų rinkas atveria kelią į nepriklausomybę nuo laiko, nuo vietos. Taip pat atsiranda šansas pasiekti ir finansinę nepriklausomybę. Svarbiausia, kad tai labai malonus užsiėmimas.

2016 metai – siaubingų scenarijų metai. Kitais metais politika taip pat gali būti vienas pagrindinių rinką judinančių faktorių

 

Daugelis pasaulio bankų 2016 metais vykdė obligacijų supirkimo programas ar laikė itin žemas palūkanų normas. 2017 metais tendencija gali išsilaikyti panaši. JAV šiuo metu išsiskiria su savo vykdoma griežtinimo monetarine politika – palūkanų didinimu.

Japonijos bankui nesiseka pasiekti infliacijos tikslų su vykdoma agresyvia monetarine politika. Nepaisant pingių pinigų, infliacija toliau nedidėja ir vyriausybė bei centrinis bankas patiria fiasco. Helikopterio būdu dalinamų pinigų idėjai vis didėja tikimybė materializuotis Japonijos bankui pradėjus fokusuotis ties per dideliu obligacijų pajamingumu ir fiksuojant 10 metų obligacijų pajamingumą. Tai atlaisvintų Japonijos vyriausybę atsakomybei už fiskalinį deficitą. Bendrai tai jau būtų pirmas žingsnis link helikopterio pinigų.

Ateinantys metai – rinkimų Europoje laikotarpis. Nyderlandai, Prancūzija, Vokietija rinks naują valdžią, o šiuo metu vyraujančio žmonių nusivylimo esamais politikais nuotaikos ir populizmo plitimas yra rizikos faktoriai. BREXIT taip pat neišsisprendė. O kas bus, jeigu BREXIT virs BREMAIN (britai susidera su ES pasitraukti geromis sąlygomis) arba priešingai – Breturn (britų ir ES išsiskyrimas) pabrėžiant ES ir Anglijos skirtumus?

 

 

 

Kinija. Potencialus BVP augimas link 8% - Shanghai indekso kilimas link 5000 tikėtina scenarijus?Nors bendra tendencija Kinijos ekonominio lėtėjimo, masyvūs vyriausybės stimulai jau panašu, kad pradeda duoti rezultatus.

Dabartinis Kinijos ekonomikos sulėtėjimas prognozuojamas dėl padidėjusių investicijų kiekio iki 50% nuo BVP, o tuo pačiu skola nuo BVP jau siekia 237% nuo BVP. Kai kurie analitikai jau mato 50% kredito burbulo tikimybę.

Kinija supranta, jog pasiekė gamybos ir infrastruktūros augimo fazę ir dabar svarbu auginti privatų sektorių, kuris sukurs daugiau inovatyvią ir atvirą ekonomiką.

Masyvūs monetariniai ir fiskaliniai stimulai padeda šaliai transformuotis iš investicijomis paremtos į vartotojišką ekonomiką. Tikėtina, kad galime tikėtis  8% augimo per 2017 metus.  Dar įdomiau, sena pozityvi koreliacija tarp žaliavų rinkų ir Kinijos augimo gali išsiskirti ir šiuo metu neveikti, nes augimą daugiau įtakos paslaugų sektorius, kuris šiuo metu jau yra didžiausias Kinijoje ir siekia 48% nuo BVP.

Euforija dėl privataus vartojimo augimo lėmė ir akcijų rinkų kilimą 2016 metais – indeksas kilo nuo žemumų 2 kartus. Ir artėja prie 5000 lygio, pasiekto 2015 metais.

 

Varis

 

 

Varis buvo viena iš daugiausiai brangusių žaliavų po Donald Trump laimėjimo. Prezidento pažaduose – išleisti milijardus dolerių atstatant Ameriką. Tai galėtų sukurti didelę metalo paklausą ir būti panašiu scenarijumi, kaip nuo 2009 metų Kinijai pradėjus investicijas.

Vis dėlto realus scenarijus – naujam prezidentui sunkiai seksis tesėti pažadus dėl investicijų ir vario paklausa nedidės. Trump protekcionistinis požiūris siekiant apsaugoti JAV rinką gali sukurti prekybos barjerus ir sukurti problemas besivystančioms rinkoms, taip pat ir Europai. Pasaulinis augimas pradės lėtėti, tuo tarpu Kinijos paklausa variui taip pat mažės. Kinija šiuo metu jau nebegalvoja tiek apie investicijas į infrastruktūrą, nes ji jau perteklinė, dabar svarbiau – vartojimo didinimas. Žemėjančios vario kainos tikėtinos, nes Kinijos pasiutusi paklausa atvėsta.  Tikėtina, jog vario kaina gali smukti žemiau 2 dolerių už ,,pound'', arba link 2009 metų dugnų ties 1,25$/lb.

 

BREXIT. Tikėtina, jog BREXIT panika virs BREMAIN vertinimuES ir Anglija greičiausiai susitars dėl imigrantų bei finansinių paslaugų tiekimo ES rinkai bei galimai prieigos prie ES vieningos rinkos. Toks scenarijus būtų tolygus BREMAIN ir gali pasiųsti EURGBP iki 0,7300. Pasaulinės populizmo tendencijos ir priešrinkiminės rizikos ES gali lemti tai, jog ES lyderiai sieks susitarimo su Anglija tam, kad išvengti didelių sujudimų finansų rinkose. Infliacijai didėjant Anglijos bankas gali didinti palūkanų normas link 0.5%, o tai dar labiau duotų palaikymą GBP, ypatingai poroje prieš EUR.

 

Euro zona – politika šiuo metus vaidina pagrindinį vaidmenį

Prancūzijos rinkimai 2017 metų balandžio mėnesį

Tai yra rinkimai, kurie gali įtakos tolimesnę visos Europos ateitį. Nicola Sarkozy jau vis dažniau pasisako apie pasitraukimą iš politikos po to, kai pralaimėjo galimybę tapti centro- dešiniųjų kandidatu į prezidentus. Pralaimėta liberalių pažiūrų kandidatui Francois Fillon. Dabartinis prezidentas Francois Hollande mato, jog susitarimas su Britanija yra būtinas ES. Vis dėlto Prancūzijoje vis labiau stiprėja nacionalinio fronto judėjimas su Marine Lepen, kuri stipriai palaiko BREXIT idėją. Kitaip tariant, Lepen laimėjimas stipriai gali pakeisti ES padėtį. Donald Trump po pergalės minėjo, jog laimėjo ,,prieš dabartinį elitą’’. Marine Lepen skatina žmones pasekti JAV pavyzdžiu ir balsuoti prieš dabartinį elitą.  Pagal apklausas matyti, jog Lepen gali laimėti I turą, tačiau kol kas apklausos ne jos naudai antrame ture. Apklausų patikimumu verta ir sudvejoti žvelgiant į dabartinį kontekstą.

Lepen pasisakymuose minimos dabartinės politinės klaidos bei tai, jog šalis praranda kultūrinį indetitetą ir saugumą. Dešimtmečius silpnas ekonominis augimas, didelis bedarbystės lygis ir auganti viešojo sektoriaus skola – Prancūzijai reikalingos reformos ir modernus valdymas. Tokius iššūkius sau kelia kitas galimas kandidatas į Prancūzijos prezidento postą – Emanuelis Macron, kuris galėtų įgyvendinti drąsesnes idėjas, nes yra garsus bankininkas, verslininkas, reformiškų pažiūrų bei turintis politinės patirties.

Ar nusivylimo balsai galimi ir Vokietijoje?

Vokietijos centro – dešiniųjų pažiūrų kanclerė Angela Merkel pranešė, jog kandidatuos 4 kadencijai. Ji pasisakė savo Krikščionių demokratų partijos suvažiavime Berlyne, jog ši kova bus už ,,mūsų vertybes ir mūsų kelią, kuriuo eisime.’’ Tikėtina, kad Merkel gali laimėti, tačiau taip pat tikėtina, kad didžioji koalicija bus mažesnė, nors daugelis ministrų gali išlikti.

Šie rinkimai bus labai svarbūs visai Europai. Galių persiskirstymas Bundestage visuomet rinkose taip pat pasitinkamas audringai. Rugsėjo mėnesį kanclerės krikščionys demokratai parodė bene prasčiausią rezultatą partijos istorijoje, gaudami tik mažiau nei 20 procentų balsų ir buvo treti – po Vokietijos alternatyvios partijos, kuri dar žinoma kaip anti-euro, taip pat pasisakanti prieš imigraciją bei skleidžianti nacionalistines idėjas. Ši partija nėra Bundestage, kaip ir liberalūs Laisvės demokratai. Šiuo metu, didžiąją koalicija sudaro krikščionys demokratai, socdemai – jie turi 80 procentų kėdžių. Žalieji ir kairieji kitas. Tačiau vaizdas keisis kitais metais. Paskutinės apklausos rodo, kad Vokietijos alternatyvi partija gali gauti apie 15 procentų balsų visoje šalyje. Laisvės demokratai taip pat tikėtina, jog gaus reikalingus 5 procentus tam, kad patekti į Bndestag. Didžioji koalicija greičiausiai nebus sudaryta ir reikės derinti septynių partijų interesus. Dabartinė dauguma praras nemažai balsų. Apklausos rodo, kad dabartinė koalicija gali turėti kiek daugiau nei 50 procentų vietų. Vis dėlto toks vietų praradimas gali lemti tai, jog krikščionys demokratai ir socdemai turės permąstyti savo imigracijos politiką.

Merkel sekasi formuoti daugumas, tačiau šį kartą tai daryti gali būti ženkliai sunkiau.

Taigi rinkose EURUSD poroje taip pat netrūks judėjimo dėl ne tik ekonominių, tačiau ir politinių priežasčių. Investuotojams bei prekybininkams tokiose situacijose susidaro progos užsidirbti.

 

Parengė: Dainius Šilkaitis/ www.forexfactor.lt analitika

 

 

Naujienų prenumerata

Gaukite savaitines rinkų apžvalgas bei naujienas

Privatumo politika

Susipažinkite su "Forex faktoriaus" duomenų rinkimo ir apsaugos politika. Susipažinti