Kokią grąžą akcijoms prognozuoja Waren Buffet indikatorius?

Kaip rinkas vertina investavimo legenda?


Pagal pagrindinius Warren Buffet kriterijus, kuriais legenda remiasi savo investavimo sprendimuose, dabartinė JAV akcijų rinka yra stipriai pervertinta. Bendra akcijų rinkos kapitalizacija ir jos santykis su BVP yra rekordinėse aukštumose ir tai yra ultra lengvos monetarinės politikos pasekmė. Šiuo metu indikatorius siekia 196%. Esant akcijų rinkos perpirkimams, dažnai instituciniai investuotojai tikisi neigiamos grąžos akcijų rinkose, arba korekcijos.

Ilguoju periodu faktoriai, galintys veikti akcijų kainą:

Palūkanų normos. Jos veikia finansinių aktyvų kainas tokiu būdu -  didėjant palūkanoms, tikėtinas neigiamas spaudimas akcijoms. Taip yra todėl, kad visi investuotojai tikisi grąžos lygindami ją su nerizikinga grąža, tai yra vyriausybių obligacijomis. Jeigu valstybė didina palūkanų normas, aktyvų kainos linkę koreguotis iki tiek, kiek rinkos dalyviams atrodys racionalu arba atitiks galimas grąžos prognozes - jos turi būti didesnės nei vyriausybių vertybinių popierių. Ir atvirkščiai, mažinant palūkanų normas, tai skatina finansinių aktyvų kainų augimą. Šiuo metu FED planuoja gan agresyvų palūkanų normų didinimą.

 

Ilgo periodo korporacijų pelningumo augimas

 

Ilguoju periodu verslas turi sugebėti auginti pelningumą bent 6% per metus. Per recesijas, verslo pelno maržos mažėja, tačiau per augimą - stipriau auga. Ilgo periodo pelningumas priklauso nuo ilgo periodo ekonomikos augimo tendencijos, kitaip variant BVP augimo. 

Bendra rinkos kapitalizacija/ BVP. Rinkos vertė - santykinai pervertinta/perparduota:
Ilguoju periodu akcijų rinkos vertės grįžta link vertės zonos. Labai didelis dabartinis vertinimas dažnu atveju lemia mažesnį ilgo periodo grąžos rodiklį. Atvirkščiai, mažas akcijų vertinimas gali lemti didesnį augimo potencialą ilguoju periodu. Bendra rinkos vertė vs BNP (bendras nacionalinis produktas) yra vienas pagrindinių Buffeto indikatorių. Šiuo metu turime ryškiai perpildytą rinką, kai skaičius siekia 194 proc. Per paskutinius dešimtmečius, šis rodiklis judėjo plačioje skalėje. Žemiausias taškas buvo 1982 metais (nesiekė net 40), aukščiausias 2021 gruodį - 208,9 procento. Rinka buvo stipriai neįvertina 1982 metais, šiuo metu turime stipriai pervertintą rinką. 


Svarbu suprasti ir rinkos ciklą. Ekonomikos yra varomos vartojimo. Korporacijos generuoja pelnus iš vartojimo ir pelningumas atsispindės akcijų rinkose. BVP atspindi visą vertę produkcijos ir yra pagrindas verslo pelnams ir rinkos kapitalizacijai.

Vertinant ciklą, svarbu atkreipti dėmesį į FED balansą. FED perka aktyvus kaip savo monetarinės politikos įrankį didinant pinigų pasiūlą ir parduoda aktyvus norint mažinti pinigų pasiūlą. Jeigu FED tikslas auginti ekonomikos aktyvumą, leidžiami pinigai į rinkas ir mažinamos palūkanos. Pinigai gali būti prieinami solintis už mažas palūkanų normas, o tai skatina tiek privačius, tiek juridinius vienetus vartoti, investuoti, todėl ateities pelnai doleriais gali būti vertingesni. Tai lemia srautų didėjimą akcijų rinkose, ir didina  visos rinkos vertę (market cap). FED paskutinio posėdžio metu pasisakė, kad didins palūkanų normas ir mažins aktyvus savo 9 trilijonų prikauptame balanse. 

Iš kur gaunama investicinė grąža?

  1. Verslo augimas. Vienas iš verslo vertės matų gali būti verslo augimas - kiek pinigų ir pelno sugebama uždirbti. Vertės augimas atsispindi rinkose, kai akcijos kaina kyla jeigu rinka įskaičiuoja kompanijos potencialą. 
  2. Dividendai. Dividendai atsiranda iš verslo pelno, kuris paskirstomas. Kuo daugiau pelno skirstoma, tuo mažesnis augimas gali būti kompanijai. Bet jeigu įmonė ir augina verslą, ir moka dividendus, gali sulaukti geresnio vertinimo rinkose.
  3. Rinkos įverčių pasikeitimai. Nors verslo vertė nesikeičia labai staigiai, vis dėlto kainos rinkose gali judėti ženkliai. Kompanijos vertė skaičiuojama naudojant PE, PS, PB rodiklius. Tai gali būti tiek taikoma konkrečiam verslui, tiek visai industrijai ar visų akcijų bendras įvertis. Waren Buffet plačiai naudojamas TMC/BVP rodiklis yra kaip P/S. Šiuo atveju kaina yra rinkos vertė visų preiaujamų akcijų, o pardavimus atspindi šalies BVP arba BNP. 

Investicinė grąža = dividendai + verslo augimas + vertės pasikeitimas

Pagal šią formulę prie dabartinės visos rinkos kapitalizacijos/BVP, akcijų rinkos potencialiai per ateinantį 8 metų verslo ciklą įskaitant dividendus gali generuoti neigiamą -2.2 procento metinę grąžą.

Rinkos nėra tikslusis mokslas ir nėra vienos veikiančios formulės - rinkas veikia skirtingi kontekstai, tai, kas veikė praeityje, nebūtinai veiks ateityje. Apie panašius istorinius aukštos infliacijos kontekstus - webinare:
Beje, reikia atsiminti, kad pavyzdžiui investuotojai, atėję į rinkas 1990 metų gale,  neturėjo gerų rezultatų. Nuo to laiko rinkos buvo beveik visada pervertintos, o krito iki ,,vertės'' zonos tik 2008 metais. Nuo 2008 metų, pirmą kartą per 15 metų, rinkos pradėjo generuoti ženklius teigiamus rezultatus. Nuo tada turime įspūdingus trendus, kurie vystėsi esant ultra lengvai monetarinei politikai.
Naujienų prenumerata

Gaukite savaitines rinkų apžvalgas bei naujienas

Privatumo politika

Susipažinkite su "Forex faktoriaus" duomenų rinkimo ir apsaugos politika. Susipažinti